Hormoni v slini
Hormoni – so glasniki informacij in vplivajo na celični odziv. Ko je nekega hormona preveč ali premalo govorimo o hormonskem neravnovesju, ki se kaže prek različnih simptomov. Glavni skupini hormonov, ki jih proučujemo so spolni hormoni (Progesteron, Estradiol in Testosteron). Te analiziramo v primeru predmenopavzalnih težav, zdravljenja neplodnosti, slabšega počutja in z namenom uvajanja hormonske terapije.
Druga skupina so hormoni, ki vplivajo na naše počutje in pa odziv na vsakodnevne težave kot je stres na delovnem mestu, sindrom izgorelosti, depresija in slabše delovanje žlez. Z analizo kortizola in DHEA-ja ter melatonina lahko ocenimo kako deluje nadledvična žleza, kakšen je vpliv na ščitnico in zakaj ne moremo spati.
Naša posebnost je, da hormone določamo iz sline, saj tako izmerimo proste vrednosti hormonov. Prosta vrednost se od vezane razlikuje v tem, da gre za biološko aktivni hormon – ki si po potrebi izloča v kri in nato do celic. Vezani hormoni so v krvi bolj prisotni – 95-99% glede na vso zalogo hormona, vendar pa ker so vezani na prenašalne beljakovine niso aktivni.